ثبت نام  ورود به حساب کاربری
 021-91002725 |    P.R@kpadco.com |   تاریخ امروز : 1402/7/1   |    ساعت : 13:38:40 |  


تحقق اهداف واحد تحقیق و توسعه شرکت پیشگامان کشاورزی کوثر / آموزش نیروی متخصص بومی تا کاهش مصرف آب، سم و کود

آموزش تعداد زیادی کارشناس و نیروی کارگری ماهر بومی در زمینه احداث گلخانه و تولید محصول با سیستم های هیدروپونیک و اقلیم سازی کاملا هوشمند، یکی از اهداف مهم شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر در استان های کرمانشاه و ایلام بود که بدان دست یافته است.
به گزارش روابط عمومی شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر، این شرکت با سرمایه گذاری در حوزه گلخانه، گامی مهم در جهت ترویج کشت انواع محصولات گلخانه ای در استان‌های کرمانشاه و ایلام برداشته و به دستاوردهای مهمی نیز دست یافته است.

به طوریکه گلخانه اسلام‌آبادغرب به عنوان بزرگترین گلخانه هیدروپونیک غرب کشور با مساحت ۵۶ هکتار و سطح زیرکشت ۲۵ هکتار گلخانه ، که فاز اول آن در ۱۱ هکتار با پیشرفت فیزیکی ۶۹درصدی در شرف بهره برداری قرار دارد و گلخانه هلیلان با مساحت ۱۳ هکتار و سطح زیر کشت ۷/۲ هکتار که هم اکنون در حال بهره‌برداری است.

در این دو مجموعه همزمان با شروع فعالیت های اجرایی، دو واحد R&D راه اندازی شد که اهداف مختلفی برای آن تعریف شد و نتایج مطلوبی به بار آورد.
آموزش، تربیت و آماده سازی نیروهای متخصص در زمینه ساخت و بهره برداری از گلخانه، که ماحصل آن آموزش تعداد زیادی کارشناس و نیروی کارگری ماهر در زمینه ساخت گلخانه و کشت گلخانه ای با سیستم های هیدروپونیک و اقلیم سازی کاملا هوشمند است یکی از اهداف مهم شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر بود که بدان دست یافت.

نیروهایی که اکثرا بومی این مناطق بوده و به طور کامل مهارت و تجربه لازم در ساخت، کشت و بهره برداری از گلخانه را کسب کرده و به خوبی قادر خواهند بود پروژه های مشابه را اجرا و مدیریت نمایند.

نظر به اینکه امروزه یکی از چالش‌های کشور موضوع مصرف ۹۰درصدی آب در بخش کشاورزی است و نیز با توجه به کاهش منابع آبی کشور و کمبود بارش ها و خشکسالی های اخیر، کاهش مصرف و افزایش کارایی میزان مصرف آب از دیگر اهداف از پیش تعیین شده ای بود که از سوی واحد R&D شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر

مورد پیگیری قرار گرفت و در گلخانه هلیلان به منصه ظهور رسید. به طور مثال برای تولید هر کیلوگرم خیار در فضای باز و کشت خاکی در استان‌ های کرمانشاه و ایلام بیش از ۵۰۰ لیتر آب مصرف شده در حالی که در گلخانه هلیلان به ازای تولید هر یک کیلو گرم خیار تنها ۴۰ لیتر آب مصرف می گردد که باعث افزایش راندمان تولید سالانه در واحد سطح ( خیار ۳۸کیلوگرم در متر مربع و گوجه بیف ۳۶ کیلوگرم ، چری ۷کیلوگرم) شده است

دیگر موضوعی که شرکت پیشگامان توسعه کشاورزی کوثر در تولیدات گلخانه ای خود بر آن تأکید دارد، تولید محصولاتی سالم، بدون استفاده یا با حداقل استفاده از سموم شیمایی است که با ایزوله کردن محیط و رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی به این مهم دست یافته است.

کاهش استفاده از کودهای شیمایی در تولید محصولات یکی دیگر از نتایج واحد R&D بدین نحو که با افزایش و اطلاعات و آموزش های خاص مصرف کود با رعایت عملکرد یکسان، تا ۳٠درصد نسبت دوره کشت اول کاهش یافت.